.:HABER DETAY:. 02.07.2012 

Onur Yürüyüşü`nde Radyo GaBiLe Farkı

Bu yıl onuncu kez gerçekleşen Onur Yürüyüşü'nde katılım rekoru kırıldı. Her yıl artan katılımcı sayısı bu yıl yaklaşık 20 bin kişiye ulaştı. Radyo GaBiLe'nin de canlı yayınla dinleyicileri için özel bir yayın gerçekleştirdiği yürüyüş Taksim Meydanından başladı. Tünel Meydanına kadar yürüyen yaklaşık 20 bin kişi sloganlar eşliğinde Taksim'i renklendirdi.

Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüel (LGBTT) dayanışma derneği tarafından her yıl gerçekleştirilen "LGBTT Onur Yürüyüşü", bu yılda büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Çeşitli sahne kıyafetleri, elbiseler ve gelinlikler giyerek yürüyen grup üyelerinin müzikler eşliğinde yaptığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. İstiklal Caddesi'nden Tünel Meydanı'na yürüyen yaklaşık 20 bin kişiye, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de destek verdi. Önder, "Özellikle Anayasa'da LBGT bireylerin, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, diğer tüm haklarına dönük muazzam bir ayrımcılık söz konusu. Ana metinde adının geçmesinden bile rahatsız olunan bir zihniyet var. Oysa bir tek bireyin bile herhangi bir hakkı ihlal ediliyorsa, başkalarının rahat uyumaması lazım. Bir farkındalık yaratmak için geçen sene de buradaydım, bu sene de buradayım" dedi. Öte yandan yürüyüşe ilgi gösteren vatandaşların, yürüyüşü cep telefonlarıyla kaydettikleri görüldü. Grup adına yapılan açıklamada "10 yıldır bu ateşi Taksim'in bir ucundan bir ucuna yürüyerek taşıyoruz. Geçtiğimiz 10 yılda 25 kişiden 10 binlere ulaştık. Bu sayının böylesine artması geleceğe dair umudumuzu artırırken toplumca özgürlüğe ne kadar ihtiyacımız olduğunu göstermekte" denildi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Radyo GaBiLe de oradaydı
Türkiye'nin ilk ve tek marjinal radyosu olan ve GaBiLe Grup bünyesinde 7 yıldır faaliyet gösteren Radyo GaBiLe de saat 16:45'de Taksim Meydanından canlı yayına başladı. Yürüyüş boyunca Taksim'den durum analizi ve röportajlar gerçkleştiren Radyo GaBiLe yayıncıları Gay Pride Türkiye tarihinde bir ilke imza attı. Türkiye'de ilk kez Onur Yürüyüşü bir medya kuruluşu tarafından canlı olarak yayınlandı. Programı merkez stüdyoda Radyo GaBiLe ve GaBiLe.Com yöneticilerinden Duman Doğan koordine ederken, Taksim'de hazır bulunan canlı yayın ekibinde yer alan Radyo GaBiLe yayıncıları Oyuncu Engin Kocagöz (GaBiLe.Com Yöneticisi Hayalet) ve Oyuncu Sezen Ürgen (GaBiLe.Com eski Yöneticisi Tammara) birbirinden güzel röportajlara imza attı. Gay Pride Özel Yayınına Türkiye Büyük Millet Meclisinde Genel Kurul çalışmalarında bulunan CHP Milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Veli Ağbaba da telefonla bağlanarak katıldı. KAOS GL Dergisi Editörü Barış Sulu da Gay Pride Özel Yayınına Taksim'den Telefonla bağlanarak Gay Pride'ın Türkiye'deki tarihi ve KAOS GL hakkında bilgiler verdi. Yayına Taksim Meydanında bulunan ve yürüyüşe destek veren BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı. Radyo GaBiLe Özel Yayınında Lamda İstanbul Aile Grubu üyeleri, Lambda İstanbul Yöneticilerinden Vicdani Retçi Mehmet Tarhan, LGBTT Aktivisti Seyhan Arman, Oyuncu Tuncay Ergün, Türkiye'nin Madam Marika olarak tanıdığı İngilizce Öğretmeni Nedim Uzun, Mor Kedi adlı LGBT mekanı işletmecisi Nihal Nehir A., ünlü Moda Tasarımcısı Barbaros Şansal gibi isimler de katılarak görüşlerini iletti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kameralarının canlı yayını da 3 kamerası ile GaBiLe.Com a entegre edilerek yürüyüş Taksim'de bulunan 3 İBB kamerasından GaBiLe.Com üyelerine canlı olarak aktarıldı.

Önder "Bu bir farkındalık meselesi"
Radyo GaBiLe'nin özel yayınına konuk olan ve mikrafonumuza konuşarak özel açıklamalarda bulunan BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder "Geçen yıl da bu yürüyüşe katıldık. Bunun bir dönüm, bir kırılma noktası olduğunun farkındayım. Mecliste bütün LGBT bireylerinin Anayasal haklarının birinci elden savunucusuyuz. Bu bir farkındalık ve eğitim meselesidir. Hiç bıkmadan usanmadan bunu anlatmak gerekiyor" dedi.

Nazlıaka "Orada olamadığım için çok rahatsızım"
Yayın devam ederken TBMM'de bulunan CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka da telefonla yayınımıza bağlandı ve LGBTT bireylerin Onur Haftasını kutladı. Nazlıaka yayında "Bana bu fırsatı verdiğiniz için ve yayınınıza konuk ettiğiniz için size çok teşekkür ederim. Bugün aslında İstanbul'da, Onur Yürüyüşünde olamadığım için çok rahatsızım. Beden olarak Ankara'dayız belki ama aklım, kalbim İstanbul'da atıyor şu anda. Gerçekten de Onur Yürüyüşüne destek vermeyi, orada olmayı çok arzu ederdim. Yine de baktığımızda her yıl bu yürüyüşün daha geniş bir katılım ile daha geniş kitleleri kapsayacak şekilde gerçekleştirildiğini görüyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor. Bu hafta LGBT anneleri ile bir basın toplantısı düzenledik. Bu da mecliste ilk kez gerçekleştirdi. Böyle bir adıma LGBT aileleri ile ilk kez imza attığımız için mutluyum. Yalnız AK Parti torba yasa çalışmaları nedeni ile meclisi yoğun çalıştırıyor. Bu nedenle bugün aranıza katılamadığımız için çok üzgünüm. Bu vesile ile mazeretimizi de bildirmek, dinleyicilerinizin anlayışına sığınmak istiyorum. Bir gelişmeyi daha dinleyicileriniz ile paylaşmak isterim. LGBT bireyler ile ilgili ben meclisteki ofisimden bazı LGBT sayfalarını ziyaret etmek istedim. Ancak burada sansüre takıldık. Ben daha sonra bu konuda Meclis Başkanı ile de görüştüm. Dilekçe ve soru önergesi verdim. Bunun Anayasa'nın 10. maddesine aykırı olduğunu, hiç bir ayrım yapmadan kanunlar karşısında her bireyin eşitliğinden yola çıkarak LGBT bireylerinde her türlü yasal hakka sahip olduğunu, LGBT bireylerin de bu sayfalara erişim hakları olduğunu ve herhangi bir kısıtlama getirilmemesi gerektiğini söyledim. Burada Bilgi İşlem Müdürü ile de bir çalışma yaptık ve artık bu sayfalara meclisten erişilebiliyor. Ancak adeta bu sayfalar yasaklı sayfalar gibiydi. Sansürlenmişti. Yani mecliste küçük olmakla birlikte her geçen gün bir adım daha atıyoruz. Dileriz bu adımlar yeni anayasayı da etkileyecek adımlar olur. Bu yol uzun ince bir yol. Ben hiç umutsuz değilim. Her mücadele muhakkak sonrasında hakettiği hakları kazandıracaktır insanlara. Tüm Radyo GaBiLe dinleyicilerinin her yıl yapılacak olan Onur Yürüyüşünün bir öncekinden daha kalabalık olacağını bilmelerini istiyorum. İyi yayınlar diliyorum" dedi.

Ağbaba "Cezaevlerinde bir kez daha cezalandırılıyorlar"
CHP Milletvekili Veli Ağbaba da Radyo GaBiLe yayınına bağlanarak görüşlerini aktardı. Ankara'da Meclis çalışmalarına ara vererek yayına katılan Ağbaba "Öncelikle iyi yayınlar diliyorum. Yaşamın her alanında nefret ve ayrımcılık var. Ben cezaevlerini geziyorum. Özellikle ceza evlerinde ciddi ayrımcılıklar yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuda da bir rapor yayınladık. Sırf cinsel kimliği nedeni ile dışlanan ve cezaevinde bulunurken tekrar üst üste cezalandırılan insanlar var. Bunların sorunlarını dile getiriyoruz. Cezaevlerinde böyle bir ayrımı asla kabul edemeyiz. Sizin dışarıda gördüklerinizin kat kat üstünde ayrımcılıklar yapılıyor cezaevlerinde. Biz bunların takipçisiyiz ve takipçisi olmaya da devam edeceğiz. Ayrımcılığın her türlüsüne yaşamın her alanında karşıyız. Yaşamın her alanında her bireyin eşit olması gerekmektedir." dedi.

Sulu "KAOS GL Dergisi 18 yaşında"
Yürüyüşe katılarak destek veren KAOS GL Dergisi Editörü Barış Sulu yayınımıza telefonla bağlanarak görüşlerini aktardı. Taksim Meydanından merkez stüdyomuza telefon ile bağlanan Barış Sulu "Türkiye'de onuncusu düzenleniyor bu yürüyüşün. Ancak Onur Haftasının yirmincisi. 1969 yılında Amerika'nın Newyork kentinde bir barda LGBT bireylerin ilk direnişi ile başlayan ve bütün dünyaya yayılan bir organizasyon bu. Türkiye'de de on senedir yürüyüş yapılıyor. Özellikle son senelerde gayet coşkulu ve kalabalık bir katılım var. Ben uzun süredir bu etkinliklere katılıyorum. Önce 100 kişiydi. Sonra beş yüz oldu. Ardından bin, üç bin, beş bin derken bugün on binlerle bu meydandayız. Her geçen gün artıyor. Medyada da görünürlük anlamında çok fazla arkadaşımız artık yer alabiliyor. Konuşuyor ve bu sorunları anlatabiliyor." dedi. KAOS GL Dergisi ve çalışmaları hakkında da bilgiler veren Sulu, "KAOS GL'de ayrıca medya izleme yapıyoruz. KAOS GL Dergisi Eylül 1994 yılında ilk sayısını çıkardı. 125. sayımızla bugün 18 yaşına girmiş bulunuyoruz. 18 yıldır yayın hayatına aralıksız devam ediyor. Baskı öncesi hazırlıkları derginin editörü olarak ben yapıyorum. İki ayda bir dergimiz yayınlanıyor. Web sitemizden bizimle ilgili her türlü bilgiye ulaşabilir veya abone olabilirler. www.kaosgl.org adresinden de arşivimizi pdf olarak görebilirler. Yazılmadık, söylenmedik hiç birşey kalmamış neredeyse. LGBT tarihi ile ilgili Türkiye'deki en köklü basılı kaynaktır KAOS GL Dergisi" dedi.

Tarhan "Kartopu gibi büyüyoruz"
Lambda İstanbul Dernek Yöneticisi Vicdani Retçi Mehmet Tarhan da Radyo GaBiLe yayınına konuk oldu. Tarhan, Radyo GaBiLe'de yaptığı açıklamalarda "Ben ilk yürüyüşte de vardım. 15-20 kişiydik. Bugün baktığımda ucunu, sonunu göremediğim bir kalabalığın içerisindeyim. Bu anlatılamaz bir heyecan bir duygu. Aslında sivil toplum örgütleri bu süreçte çok sıkı çalıştı. Bunun sonucu olarak katılım gitgide büyüyor ve bizimde cesaretimiz artıyor. Bu bir kartopu etkisi yaratıyor. Milletvekillerimiz, sanatçılar, gazeteciler, LGBT aileleri, Yurtdışından katılımcılar, LGBT destekçileri buralarda. Yayını dinleyenleri önümüzdeki yıl buraya bekliyoruz" dedi.

Oyuncu Manken ve LGBT Aktivisti Azra Zen de Gay Pride Özel yayınına katıldı. Zen "Bizi dinleyen herkezin burada olmasını istiyorum. Gizlenmeyin, çekinmeyin. Öldürenler kaybetsin. Burada olmak çok güzel" dedi. Zen, yayında Ajda Pekkan'ın Hür Doğdum Hür Yaşarım şarkısını da canlı olarak seslendirdi.

Tüm röportajlar ile Radyo GaBiLe Gay Pride Özel Yayınının tekrarı 2 Temmuz 2012 Pazartesi saat 21:00'de www.radyogabile.com adresinden yayınlanacak.

GaBiLe Grup adına yapılan açıklamada da "Gay Pride 2012 Organizasyonu ve Onur Yürüyüşü Organizasyonda rolü bulunan, görev alan, organizasyonda emeği geçen herkese, Yürüyüşe katılarak destek veren Milletvekilleri, Sanatçılar, Oyuncular, Sivil Toplum Kuruluşları, Gazeteciler, Aktivistler, LGBT Aileleri ve destekçileri, LGBT vatandaşlarımız ve Türk Kamuoyuna GaBiLe Grup ekibi ve üyelerimiz adına teşekkür ederiz" denildi.


Facebook'ta Paylaş

Okunma: 5494


18. sayfadaki diğer haber başlıkları
Mabel Matiz “Gök Nerede” İnceleme !
mabel matiz’in “gök nerede” şarkısının klibi youtube 25.kare tarafından incelendi. klipte izleyicinin merak ettiği pek çok detay açığa kavuştu. kullanılan objeler, renkler, jest ve mimikler incelenerek yorumlandı.klibin daha çok tasavvuftan yararl   »»Devami
Bengü`nün yeni teklisi "Yazık"
sayısız hit şarkısıyla türk pop müziğine damga vuran bengü, "altın çağ" albümünden sonra merakla beklenen yeni teklisi "yazık"la sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. söz ve müziği ersay üner'e, düzenlemesi volga tamöz'e ait olan şarkıya klip   »»Devami
Pinhani`den Yeni Albüm: Yollar Bizi Bekler
yıllarını anadolu yollarında geçiren pinhani, yedinci stüdyo albümü 'yollar bizi bekler'i 15 şubat'ta yayımlıyor. albümde bulunan iki şarkı geçtiğimiz yıl tekli olarak yayımlanmıştı. albümde bu iki şarkıya ek olarak 9 yeni şarkı ve bir versiyon olmak   »»Devami
Sıla’dan Sevgililer Gününe Özel Şiir
ünlü şarkıcı sıla, kafa dergisi’nin sevgililer günü özel sayısına bir şiir yazdı. sıla gençoğlu kafa dergisi’nin sevgililer günü özel sayısı için yazdığı şiiri İnstagram hikayesinden takipçileriyle paylaştı. başarılı şarkıcının yazdığı şiirin sözl   »»Devami
Buray’dan Yeni Klip Geliyor !
buray, sony music etiketiyle yayınlanan ‘kehanet’ albümünün ikinci video klibini ‘kabahat bende’ye çekti. klip 15 şubat’ta youtube ve tüm dijital platformlarda yayında olacak.

11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25