.:HABER DETAY:. 25.05.2018 

Bu Su Hiç Durmaz!

Bülent Ortaçgil’in hayatına ve müziğine dair merak edilenlerin yer aldığı ve Mahmut Çınar’ın kaleme aldığı Bu Su Hiç Durmaz kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.
“Bu Su Hiç Durmaz” Bülent Ortaçgil’i anlatıyor.
Bülent Ortaçgil ise bu şarkısını şöyle anlatıyor:
“Bu Su Hiç Durmaz’da ben bir hüzün alırım. Her şey devam eder, su yine akar, yine gider ve hayat sürer. Sen de istediklerini yapamayabilirsin ama hayat aktığı için onunla beraber akarsın. Bir tür kabulleniş hüznü...”
Bülent Ortaçgil müziktir ama en çok da sözdür. Tıpkı şarkısını anlatırken olduğu gibi kendi hayatını ve müzik yolculuğunu en güzel kendisi anlatırdı.
Mahmut Çınar da öyle yaptı. O sordu, Bülent Ortaçgil yanıtladı.
Söz yazarı, besteci ve yorumcu olan Mahmut Çınar bu nehir söyleşi için şöyle diyor sunuş yazısında:
“Ortaçgil müziğiyle tanıştığım andan itibaren bu müzik bir biçimde hayatımın gidişatıyla eşzamanlı ve paralel bir izlekte yürüyordu. Onun müziğinin yalnız sözlerden ve melodiden oluşmuş şarkılardan ibaret olmadığını; bir duruş, bir anlayış, bir hayata bakış içerdiğini ve dinleyicisi için de bu birlikte getirdiği her şeyin bir konumlanma yarattığını düşünüyorum. Böyle bakınca oturup yalnızca çok önemli bir müzik adamının kariyer yolculuğundan kronolojik olarak söz etmenin yetmeyeceğini anlıyordum. Ancak geri kalan her şeyi konuşabilecek zamanımız da yoktu şüphesiz. İşte okuyacağınız söyleşide, sonradan biraz kısaltmış, daha doğrusu daha rafine yorumlara ve sorulara çevirmeye çalışmış olduğum araya girişlerim, o geriye kalanların bende yarattığı duygunun yansıması. Böylece hem bu yaşam öyküsünü dinleyip aktarmaktan olmayacak hem de bir hayranı olarak kendi gözümden bu öyküyü biraz sağa sola çekebilecek, belki küçük çoklu anlatı parçaları yaratabilecektim.”
Ortaçgil’in hikâyesine Mahmut Çınar’ın yanı sıra Sezen Aksu, Jehan Barbur, Banu Güven, Haydar Ergülen, Orhan Kahyaoğlu ve Yekta Kopan’ın yazıları eşlik ediyor.


Facebook'ta Paylaş

Okunma: 368


1. sayfadaki diğer haber başlıkları
İnci Razaki’ye Bir Şok Da Gökhan Türkmen’den!..
ünlü popçu gökhan türkmen, pr ve iletişim çalışmalarını yürüten razaki İletişim ile yollarını ayırdı. ünlü popçu bundan böyle gtr media ile çalışacağını duyurdu. simge sağın’nı ünlü menajer özgür aras’a kaptırmasının ardından kan kaybetmeye devam ede   »»Devami
Demet Akalın’dan Gülşen’e Destek!..
gülşen’in merakla beklenen şarkısı dinleyicisiyle buluştu! geçtiğimiz günlerde klibinden bir kare paylaşarak altına ”son 7 gün. “bir İhtimal biliyorum”. 7 aralık’ta geliyor. bu da klipten bir kare. dayanamadım paylaştım. heyecanlıyım uzun zaman so   »»Devami
Bendeniz- Neler Olacak Video Klibiyle Yayında!..
bendeniz’in poll production etiketiyle yayınlanan ‘neler olacak’ isimli çalışması kliplendi. söz ve müziği deniz çelik imzası taşıyan şarkının düzenlemesi ceyhun çelikten imzası taşıyor. şarkının video klibinde yönetmenliği fatih ahmet kaya üstlendi.
Sertab Erener`den Yeni Şarkı `Belki De Dönerim`
26. yılını kutladığı müzik hayatında, en üretken dönemlerinden birini yaşayan türkçe popun etkili ve güçlü isimlerinden sertab erener, 'bastırın kızlar'ın ardından yıl bitmeden bu kez 'belki de dönerim' isimli şarkı ile karşımıza çıkıyor. emre kula p   »»Devami
Emir ‘N’aptın’ Yayında!..
mir ”n’aptin sevgİlİm” adını verdiği yeni maxi single’ını ozinga müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayımladı. çıkış parçası olarak seçilen “n’aptın” erdi sevinç yönetmenliğinde çekilen klibiyle müzik kanallarında yayına girdi. İki şarkıdan   »»Devami

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15